خدمات ما

روایت‌ها و خاطرات، تکه‌های جدانشدنی زندگی هستند. معمولاً همه آدم‌ها مشتاقند تا شادی‌ها و غم‌های خود را برای دیگران روایت کنند. اگر شنونده روایت‌ها یک سایه‌نویس باشد، بسته به قابلیت‌های داستان و شخصیت راوی ممکن است قالب‌های متفاوتی را برای ثبت آن روایت‌ها انتخاب کند. مثلاً در خاطرات سیاسی و تاریخ شفاهی بهتر این است که روایت با کمترین دخالت تاریخی و ادبی نوشته شود. خواننده این دست کتاب‌ها منصف است و سایه‌نویس را متهم به بی‌سلیقگی نمی‌کند.

گذشته از جزئیات ادبی و انتخاب اسلوب نگارش، ثبت هر روایت در گروه نویسندگان در سایه در چند قالب کلی قرار می‌گیرد.

زندگی‌نامه شخصی

امروز کتاب‌های زندگینامه بخش مهمی از محصولات فرهنگی هستند و هر روز به طرفداران آن اضافه می‌شود. ثبت داستان‌های واقعی، اتفاقات تلخ و شیرین و لحظاتی که به زندگی افراد معنا و مفهوم بخشیده‌اند، در قالب یک کتاب به یادگار می‌مانند. در خلال مصاحبه‌ها و تحقیقات سعی می‌کنیم همه ابعاد این اتفاق‌ها را ببینیم و در نگارش هم بر روی جذاب‌ترین بعد هر خاطره متمرکز می‌شویم تا با پرداخت ادبی، جذاب‌ترین شکل این روایت‌ها را ثبت کنیم.

مصاحبه‌کنندگان حرفه‌ای داستان زندگی شما را می‌شنوند و تیم نویسندگان ما روایت شما را تبدیل به روایتی منسجم می‌کنند. لحن روایت مطابق با سلیقه مشتری خواهد بود و نتیجه کار که یک کتاب زندگینامه است، چیزی باارزش و ماندگار خواهد بود.

پادنامه

بهترین راوی هر زندگی کسی است که آن زندگی را نفس به نفس زیسته‌ و بهترین و شنیدنی‌ترین صدا نیز از آن همان شخص است. شاید شنیدن صدای کسانی که دیگر در کنار ما نیستند، تحمل دلتنگی‌ را آسان‌تر کند. پادکست بیوگو زاده همین دلتنگی‌ها است.

‍پادکست بیوگو، پادکست تخصصی زندگینامه، حاصل همکاری «گروه نویسندگان در سایه» با استودیو «تِن‌پی‌ام.»، استودیوی تخصصی صدا است و این امکان را به افراد می‌دهد که شرح کوتاهی از زندگی یک شخص یا تاریخچه یک کسب‌و‌کار را به صورت یک نسخه شنیداری ثبت و منتشر کند.

تاریخچه کسب و کار

کسب‌و‌کارهای ماندگار جدای از ارزش و اهمیتی که برای آفرینندگان و پدیدآورندگان آن دارند، بخش مهمی از تاریخ اقتصادی و حتی سیاسی و فرهنگی یک کشور هستند. روایت تاب‌آوری در مقابل دهه‌ها فراز و نشیب‌، موفقیت‌‌ها و شکست‌ها، افتادن‌ها و برخاستن‌ها علاوه بر اهمیت ثبت آن، راهنمای بزرگی برای نسل‌های بعدی و کسب‌و‌کارهای نوپا خواهد بود.

تصمیمات و تجربیات نابی از دل مصاحبه‌ها استخراج می‌شود و تیم تحقیقات علاوه بر کمک در به یاد آوردن تاریخ وقایع و اتفاقات، نقش هر حرفه و کسب‌و‌کار را در برهه‌های زمانی به چالش می‌کشد. در نهایت اثری ارزشمند خلق می‌شود که گذشته از ثبت تاریخچه آن کسب‌وکار، درس‌ها و جذابیت‌های خاص خود را برای مخاطب عام این حوزه خواهد داشت.

رمان مبتنی بر زندگی‌نامه

یکی از موانع بزرگ زندگینامه‌نویسی، عدم تمایل افراد به بازگویی برخی وقایع و نام بردن از افراد و اتفاقات شخصی است. بسیاری از رمان‌ها، برگرفته از داستان‌های واقعی است و در بسیاری دیگر که با کمک سایه‌نویس نوشته شده این امکان برای راوی به وجود می‌آید که نام‌ها و اتفاق‌های واقعی را در پشت پرده‌ای از تخیل و قصه‌پردازی پنهان کند. مهم نیست که کتاب زندگینامه شما گزارشی دقیق از وقایع زندگی‌تان باشد، بلکه به جا گذاشتن چیزی که به معنای واقعی ماندگار است، اهمیت دارد و به زحمتش می‌ارزد. یک کتاب برای همیشه می‌ماند.

یادنامه

زندگی هرگز خالی از لحظات ناب شادی و غم، از دست دادن‌ها و موفقیت‌ها و اشک‌ها و لبخندها نیست. یادنامه‌ها به احترام یک زندگی نگاشته می‌شوند. زندگی‌ای که از دست رفته و برای همیشه تمام شده است بی‌اینکه در زمان حیات شخص فرصتی برای ثبت پیدا کرده باشد.

یادنامه‌ها می‌توانند خاطرات جمع‌آوری شده از کسانی باشند که روزی در کنار ما زندگی‌ می‌کردند و یا قدردانی از کسانی باشد که حضورشان به زندگی ما رنگی تازه داده است.

داستان کوتاه مبتنی بر زندگی‌نامه

اگر روایت یگانه شما از داستان زندگی‌تان با اضافه کردن کمی چاشنی خلاقیت قابلیت تبدیل شدن به یک رمان را دارد، چرا تمام یا بخشی از آن را تبدیل به داستان کوتاه نکنیم؟ نمونه آشنایی از این سبک زندگینامه مجموعه داستان‌های کوتاه دیوید سداریس، مثل کتاب «مادربزرگت را از اینجا ببر» است که نویسنده با افزودن چاشنی طنز داستان‌هایی را از زندگی خود و خانواده‌اش تعریف می‌کند.

Search