هر کسب و کاری یک نویسنده می‌خواهد

هر کسب‌و‌کاری یک نویسنده می‌خواهد

پشت ویترین هر کسب‌و‌کاری اندوخته‌ای نامرئی از هزاران ساعت تلاش و تجربه وجود دارد. این دانش موجود اما غیرقابل لمس، ممکن است حتی پیش از شروع واقعی کار شکل گرفته و همراه با رشد آن غنی‌تر شود. هرکسی که دستی در تولید یا ارائه خدمات در هر سطح و ابعادی دارد، از وجود این گنج نامرئی آگاه است اما آیا همه این افراد وقت و مهارت ثبت (مرئی کردن) و انتقال این دانش را دارند؟ آیا همه این تجربه‌ها محکومند در پشت پرده ویترین کسب‌وکارها خاک بخورند و فراموش شوند؟ جواب ما به هر دوی این سؤال‌ها یک نه بزرگ است. این گنجینه زمانی با ارزش است که بتوانید تجربه‌های باارزشتان را به دیگران منتقل کنید. اگر کارخانه یا شرکت خدماتی شما یک دستِ نویسنده داشت این اندوخته، امروز در قالب یک کتاب عرصه‌ای برای نمایش خود داشت. ثبت این تجربه‌ها گذشته از ارزش و اعتباری که به کسب‌و‌کار شما می‌دهد، میراث باارزشی برای کسانی خواهد بود که پس از شما وارد عرصه کار خواهند شد.

آیا راهی حرفه‌ای برای ثبت و نمایش این گنج ارزشمند وجود دارد؟ جواب ما با صدای بلند این است: بله!

مزایای استفاده از سایه‌نویس

سایه‌نویس‌ها عاشق کشف و مرئی کردن تجربه‌های واقعی اما نانوشته هستند. فرقی ندارد این تجربه‌ها مربوط به زندگی یک شخص باشد یا یک کارخانه. نوشتن زندگینامه کار اصلی سایه‌نویس است. هیچ چیزی در جهان وجود ندارد که داستانی در دل نداشته باشد. نویسنده در سایه کاری جز این ندارد که به این داستان‌ها گوش دهد و آنها را در یک متن کوتاه یا بلند، کتاب یا مقاله، فیلم یا پادکست روایت کند. تاریخچه‌ها و داستان‌هایی که از کسب‌و‌کارها و توسط نویسندگان در سایه نوشته شده، دامنه وسیعی از خوانندگان را در برمی‌گیرد. همین امروز به اولین کتاب‌فروشی نزدیک خانه‌تان سری بزنید. به نظر شما فیل نایت چنان وقت و مهارتی در اختیار داشته تا کتاب کفش‌باز را بنویسد و ماجرای برند نایکی را برای میلیون‌ها نفر روایت کند؟ آیا خوانندگان این کتاب حتما تولیدکننده، فروشنده یا مصرف‌کنندگان لوازم ورزشی هستند؟ این کتاب را جی.آر. موهیرینگر، سایه‌نویس آمریکایی و برای میلیون‌ها نفر در جهان نوشته است.

استخدام یک سایه‌نویس حرفه‌ای اصلاً ارزان نیست اما مزایای زیادی دارد.

زمان

اکثر کارآفرینان به طور کلی اوقات فراغت ندارند. کار که بخش مهمی از هویت آنها است، وقت زیادی برای نوشتن باقی نمی‌گذارد. حتی برای شخصی که تجربه نوشتن دارد، تحقیق، نوشتن و ویرایش یک مقاله هم می‌تواند وقت‌گیر باشد چه رسد به یک کتاب کامل.

کیفیت بالا

معرفی یک شرکت در قالب چند مقاله برای تبلیغات یا محتوای رسانه‌ها مهم‌ است اما تولید تاریخچه کسب‌و‌کار گاهی در انتهای لیست کارهای کارآفرینان قرار می‌گیرد. همکاری با سایه‌نویس می‌تواند این مشکل را حل کند و استخدام او تضمینی برای ارائه محتوایی با کیفیت بالا و حرفه‌ای باشد.

آگاهی از برند

ثبت تجربیات کسب‌و‌کار در فراز و نشیب‌های تاریخ منجر به  تولید محتوای تبلیغاتی و افزایش آگاهی از نام تجاری می‌شود و یک نویسنده حرفه‌ای تضمین می‌کند که محتوای با کیفیتی آماده ارائه خواهد داشت و مدیران را به تمرکز بر روی شرکت وامی‌دارد.

کشف فراموش‌شده‌ها

در حال حاضر گروه نویسندگان در سایه در حال نوشتن تاریخچه یک شرکت خدماتی مشهور با قدمتی شصت ساله است. همه اسناد این شرکت بایگانی شده، بنیا‌‌‌‌‌ن‌گذار و مدیران این شرکت هنوز در دسترس هستنند و اطلاعات زیادی را درباره تاریخچه این کار به ما داده‌اند اما به طور اتفاقی در یکی از مصاحبه‌هایمان به یکی از خدمات شرکت در دهه چهل تا اواخر پنجاه برخوردیم که هیچ‌کس این سرویس را به یاد نداشت. به محض گفتن نام این سرویس خاطرات زیادی به یاد آمد و مدیرعامل جدید این شرکت را واداشت تا خدمات مشابهی را با استفاده از آن تجربه به کار شرکت اضافه کند. پروسه تولید یک زندگینامه یا تاریخچه کسب‌و‌کار خالی از اتفاق‌های غیرمنظره‌ای مثل این نیست.

محتوای سازگار

مسلماً داشتن محتوای با کیفیت به اندازه ایجاد محتوا مهم است. در عصر دیجیتال، تجربه مشتری به صورت آنلاین نیز گسترش یافته است و مشتری شما از هر جنسی که باشد اهمیت و ارزش معنوی کتاب را در مقایسه با محتوای روزانه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی مجموعه‌ شما منتشر می‌شود، می‌داند. استخدام یک نویسنده در سایه برای تولید تاریخچه با یک برنامه ثابت و در زمان مشخص، مثلا سالگرد تأسیس شرکت، کلیدی طلایی در مدیریت فرصت‌ها و منابع است. یک برنامه سازگار باعث می‌شود تا تعامل بیشتری با مخاطبان داشته باشید و تأثیر مثبت آن را بر روی برندتان ببینید.

علاوه بر تداوم در تولید محتوا، لحن مطالب باید با برند به عنوان صدای آن سازگار باشد. مخاطب می‌تواند متوجه تغییر ناگهانی صدا یا لحن محتوا شود و این جا است که احساس می‌کند به این محتوا نمی‌تواند اعتماد کند. کار با نویسندگان در سایه تضمین می‌کند که کار نهایی آنها از لحن و صدای مشابهی با برند برخوردار خواهد بود و منظور کارآفرینان را ساده و هدفمند به مخاطب انتقال می‌دهد.

سوال مهم پیش روی کارآفرینان این است که چگونه استخدام یک نویسنده برای ثبت تاریخچه کسب‌و‌کار می‌تواند بر موفقیت تجاری آنها تأثیر بگذارد. در برخی کشورها استفاده از نویسنده در سایه برای این کار یک عمل پذیرفته شده و معمول است. در کشورهایی مانند ایران هنوز این موضوع جوان و در حال رشد است.

معمولاً تلاشی که سال‌ها برای یک کسب‌و‌کار صورت گرفته، پراکنده و مبهم است. نویسنده در سایه برای تهیه تاریخچه کسب‌و‌کارها، با تحقیق، مصاحبه و کاوش موشکافانه در پی اتفاقات مهم و تصمیماتی است که حتی اگر نقطه ضعف شرکت هم باشد، چیزی از ارزش آن کم نمی‌کند.

مدیران در این پروسه همراه با نویسندگان در سایه در گذشته کسب‌و‌کار خود قدم می‌زنند و چه بسا با شناخت دقیق‌تر از تصمیمات و کشف نقاط ضعف‌، یادآوری استراتژی‌های موفق اما فراموش شده و یا نقاط پرریسک در شغل خود، سیاست‌گذاری‌های آینده شرکت را بهبود بخشند.

نویسندگان در سایه با دقت بسیار زیاد پا در مرز محتوای اصلی و محتوای اختصاصی می‌گذارند و عقد قراردادی شفاف می‌تواند ضامن حقوق هر یک از طرفین باشد.

آگاهی ثروت است

نویسندگان در سایه حرفه‌ای پیش از نوشتن، به بهترین شیوه روایت متناسب با شخصیت مدیران و شخصیت خودِ کار در بین مشتریان فکر می‌کنند. با همه مزیت‌هایی که کتاب تاریخچه برای کسب‌و‌کارها دارد نباید فراموش کنیم «کتاب می‌ماند» و یک نویسنده غیرحرفه‌ای می‌تواند کل آن گنجینه نامرئی را تبدیل به شمشیری کند که گردن کسب‌و‌کارتان را بزند.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۲ نشان داد که ۶۱درصد آمریکایی‌ها پس از خواندن تاریخچه‌ کسب‌و‌کارهای نه چندان معروف، به مشتری آن برند تبدیل شده‌اند. این رقم بالا اهمیت و حساسیت کار نویسندگانی را نشان می‌دهد که می‌خواهند با ثبت تجربه‌های اقتصادی، در تولید یک سرمایه معنوی در قالب یک تاریخچه همراه شما باشند.

Search